Kód: 94-138-016-00-3 | Značka: Prim Manufacture 1949

ELTON SPORT 2023 LE

Neohodnoceno
89 900 Kč
Skladem
Limitovaná edice ELTON SPORT 2023 bude vyrobena v počtu 50 kusů.
Kategorie: Pánské hodinky
Barva ciferníku: modrá
Barva pouzdra: stříbrná
Barva řemínku: černá, hnědá
Kalibr: PRIM kalibr 94.00
Limitovaná edice: ano
Materiál pouzdra: nerezová ocel
Počet kamenů: 17
Pohon strojku: mechanický s ručním nátahem
Průměr pouzdra: 38 mm
Řemínek: kaučukový, kožený
Sklíčko: safírové cylindrické
Styl: sportovní
Šířka řemínku: 20 mm
Voděodolnost: 6 ATM
Zadní strana: prosklené závitové

Motivací ke vzniku původních hodinek ELTON SPORT se stal úspěch a popularita modelu ORLÍK. Když se tehdejší ministerstvo obrany přesvědčilo, že na schopnosti a um novoměstských hodinářů se může opravdu spolehnout, přišlo s úkolem dodat dalších 600 kusů vodotěsných hodinek. Protože se v podniku právě v té době uvažovalo o vytvoření sportovních hodinek pro širokou veřejnost, spojily se oba cíle v jeden. ELTON SPORT se stal prvním z řady úspěšných sportovních vodotěsných hodinek z Nového Města nad Metují, pro které se vžil název „sportky“.

Od té doby sice uplynulo více než půl století, ikonický design však inspiruje dodnes. Odolné nerezové pouzdro klasických tvarů zdobí výrazný modrý číselník s dobře čitelnými žlutými indexy. Sportovní vzhled hodinek podtrhuje kontrastní otočný kroužek se sestupnou stupnicí a lumi bodem i kaučukový řemínek s nápaditým designem.
Hodinky jsou osazeny manufakturním strojkem PRIM s ručním nátahem, který společně s nápisem Czechoslovakia na číselníku odkazuje na legendární model z roku 1969. Vodotěsnost 6 ATM má svůj symbolický význam. Hodinky byly v 60. letech původně odzkoušeny na 5 ATM, zadavatel však trval na zvýšení této hodnoty. Aby se v tehdejším národním podniku ušetřilo, použila se již vyrobená víka, pouze se číslice 5 přerazila číslicí 6. Vznikla tak pověstná „eltonská šestka“, která z hodinek vytvořila mimořádně vyhledávaný sběratelský kousek.

Limitovaná edice ELTON SPORT 2023 bude vyrobena v počtu 50 kusů.

Jak vznikl název ELTON
Proč první československé sportovní civilní hodinky měly na číselníku jméno ELTON? Novoměstská továrna se právě v té době osamostatňovala od Chronotechny Šternberk. Vedení prosazovalo nový název ELTON a tyto hodinky se tak staly prvním výrobkem, kterým se podnik chtěl prezentovat. Nakonec však zůstalo jen u tohoto modelu, další verze už nesla nápis PRIM SPORT. 

Samotné slovo ELTON se podle vzpomínek autora loga PRIM, konstruktéra Josefa Žida, zrodilo v hlavě tehdejšího ředitele závodu. Ten jej v 60. letech použil pro prototyp ladičkových hodinek. Zaposlouchal se do tichého bzučení strojku s elektrickou baterií, který vydával specifický tón – ELektrický TÓN – a název byl na světě. Ladičky se nakonec neprosadily, jméno ELTON je však spojeno s výrobou hodinek v Novém Městě nad Metují dodnes.

 

JEDINÉ ČESKÉ HODINKY PRIM

V České republice je jen hrstka lidí, kteří neznají značku PRIM. Buďto jsou příliš mladí na to, aby zažili výjimečné postavení značky PRIM na českém trhu, anebo mají ještě hodinky Ruhla anebo Slava za jejich první školní vysvědčení.

Je to tak, většina Čechů, Moraváků a Slováků vlastní jako své první hodinky právě PRIMky. V tomto spojení můžeme nazvat hodinky PRIM „rodinným stříbrem“.

Význam značkových náramkových hodinek PRIM nebyl zanedbatelný ani na světové mapě hodinářského průmyslu. To také dokazuje zvýšený zájem o tyto hodinky v zahraničí.

Tyto hodinky se vyrábějí v Novém Městě nad Metují již od roku 1949.

CZECH MADE

Rovněž toto označení je jedním z mnoha důvodů proč se lidé stále více a více zajímají o hodinky PRIM. V době, kdy je většina značkových hodinek vyráběna pod „švýcarskou vlajkou“ a další „bezejmenné“ zboží v Asii, tradice a historická kontinuita výroby jsou významné hodnoty, které stojí za připomenutí. Spojujeme lidi plné tvůrčí inspirace a imaginace s technickou zručností hodinářů a moderní strojírenské technologie. Jsme továrna, která je
schopna splnit sny našim zákazníkům. Více než šedesát let zkušeností a tvůrčí práce je zárukou, že naše slovo platí.