Není PRIM jako PRIM – nenechte se nachytat

Není PRIM jako PRIM – nenechte se nachytat 

PRIM – tradiční značka českých hodinek – tak ji známě všichni. Ne všechny primky, které si dnes v hodinářství, klenotnictví či e-shopu můžete koupit, jsou však české. Velká část z nich má bohužel původ pravděpodobně někde v Asii. Firma, která je na náš trh dodává, na to již navíc podle právoplatného rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví nemá nárok. Ptáte se, jak je to možné? Nechcete naletět a koupit si místo originálních českých předražené asijské hodinky? Tak čtěte dále! 

Firmou, která prokazatelně hodinky PRIM vyrábí, je ELTON hodinářská (http://www.prim.cz/) , nástupce národního podniku Elton a pokračovatel hodinářské tradice v  Novém Městě nad Metují, která trvá od roku 1949, respektive 1969. Tato firma vyrábí náramkové hodinky téměř výhradně manufakturně, doslova „pod jednou střechou“, výjimku tvoří u mechanických hodinek několik málo velmi speciálních součástek. Bateriové hodinky, které rovněž vyrábí ve své manufaktuře, osazuje ELTON švýcarskými strojky. Výrobu hodinek zpřístupňuje zájemcům i médiím a byla mnohokrát zdokumentována. 

Na pultech obchodů je ale možné najít různé hodinky s nápisem PRIM na číselníku. Jsou však mezi nimi propastné rozdíly.  Jak tedy může zákazník poznat, které primky (Jak poznat náš PRIM PRIM Manufacture 1949) jsou ty z Nového Města nad Metují a nekoupit si předražené asijské výrobky, které s tradiční výrobou nemají nic společného? 

PŮVOD 

Vždy se podívejte na certifikát, nebo záruční kartu, kterou k hodinkám dostanete. Na dokumentech k českým primkám je uveden výrobce ELTON hodinářská, a.s. z Nového Města nad Metují. Nenechte se zmást českou vlaječkou, nebo dalšími klamavými atributy, kterými se prodejci snaží zákazníky přesvědčit, že jde o český výrobek.  

 

LOGO 

Na hodinkách české výroby najdete logo PRIM v původní podobě, jak je kdysi navrhl zaměstnanec novoměstského podniku Josef Žid. Toto logo má právo používat na náramkové hodinky pouze společnost ELTON hodinářská (http://www.prim.cz/cz/o-spolecnosti-90099/) , jako právoplatný a několika soudními rozhodnutími uznaný nástupce národního podniku Elton. Společnost ELTON hodinářská označuje většinu svých mechanických hodinek také logem Manufacture PRIM 1949, aby zdůraznila velký podíl lidské práce na výrobě a dlouholetou tradici výroby českých hodinek ve východních Čechách. 

 

KVALITA 

Je sice tím hlavním rozdílem, na první pohled se však někdy kvalita obtížně poznává. Rozdíly se projeví až po delší – či kratší - době nošení. ELTON hodinářská vyrábí v Novém Městě pouzdra hodinek z nejkvalitnějších materiálů, od nerezové oceli, přes bronz až po drahé kovy, a to metodou třískového obrábění. To je mnohem náročnější, než pouzdra lisovat ve velkých sériích, jako to dělá většina asijských výrobců. Trvanlivost individuálně obrobeného pouzdra je však nepoměrně vyšší, než trvanlivost pouzdra lisovaného. Také všechny součástky pro mechanický strojek jsou pečlivě obrobeny, a to s přesností až na tisícinu milimetru. Nejmenší součástky se dají rozlišit pouze při velkém zvětšení. Na mechanické hodinky je potřeba součástek okolo 150, umíte si tedy představit, jak je jejich výroba náročná. Na krytí číselníku používá ELTON kvalitní safírová skla od českého výrobce, s vysokou odolností proti poškrábání. Veliký rozdíl je také v konečném zpracování  pouzder, kdy asijská výroba je nesrovnatelně méně kvalitnější oproti pouzdrům vyráběným v novoměstském závodě. Asi nejzávažnějším nedostatkem je však nedostatečné dodržování materiálových norem při výrobě strojků. Tyto normy jsou pro všechny renomované hodinářské domy jedním z pilířů, na kterých je postavena kvalita a chodová stabilita jejich výrobků. 

 

CENA 

Náklady na český výrobek jsou samozřejmě několikanásobně vyšší, než náklady na výrobu v Asii, svou roli hrají ceny energií i mzda dělníka. Výrobce hodinek navíc, na rozdíl od dovozce, musí do ceny promítnout náklady na konstrukci, design, samotnou výrobu, marketing a mnoho dalších. Ceny českých hodinek PRIM ((http://www.prim.cz/)se tedy pohybují od 12.000,- za bateriové modely, u mechanických hodinek s vlastním strojkem pak cena začíná na 79.900,- Asijské hodinky můžete oproti tomu pořídit již pod 1.000,- . I mezi nimi se však najdou modely, prodávané v českých obchodech za několik tisíc, dokonce i za desítky tisíc. Přitom na asijských prodejních serverech se téměř identické hodinky dají pořídit za cenu od 1 do 30 dolarů. Ptáte se, proč by někdo platil i stonásobek ceny za nějaké čínské hodinky? Stačí je označit logem , které je již 60 let synonymem kvality, přidat k nim českou vlajku a vida – zákazník je přesvědčen, že platí za český výrobek. A za ten je ochoten vynaložit částku daleko vyšší.